1 Aralık 2011 Perşembe

Berber kültürü yok olmasın


Vur çapayı çapayı
Vur kazmayı kazmayı
Yar başına bağlamış
Oyalı da ipek yazmayı

Diye mırıldanarak içeri saçını jölelemeye giren mahalle delikanlılarının, dükkan dışına asılarak kurumaya bırakılmış delik deşik havluların, yandaki kahveden çay getiren kalfaların ve ''abi hatunla buluşacam'' diyene sıranın tereddüt edilmeden verildiği, yok edilmek zorunda bırakılan mahalle berberlerinin hakkını vermek yine bize kaldı.

Randevuyla tıraş olmaya gitmek de ne zaman geldi bu ülkeye ya. Berbere gidersin, çayını içersin, siyasilere söver, futbolu kurtarır, mahallede neler dönüyor öğrenir tıraşını olur gelirsin. Yüz maskesi yok, limon kolonyası var. Kaçınılmaz ''berber dokundurması'' huylandırır, 3 numara makine başını bulmak için didinen kalfayla neşelenirsin. Kendimi bildim bileli gittiğim berber hep aynı oldu ve şimdiye kadar bir kere bile makinenin başlarını 5 dakika içerisinde bulduklarını hatırlamıyorum. berber ustası askere gitti, evlendi, çocuğu oldu. Kalfa büyüdü, kendi dükkanını açtı ama ne olduysa o makine başlarının nerede olduğu 20 yıldır ilk bakışta bilinmedi. Bence güzelliği bu. Yaşadığım odada koyduğum eşyayı bulamıyorum ben :( sen de odanın dağınıklığından dem vurarak şirin çocuk edalarıyla takipçi arttırmaya çalıştın yeme şimdi bizi dilenci.

Ayarsız şofben saçını yıkarken derini yakar. Sakal tıraşı olurken mahallede kavga çıkar, berber koşar sen suratta köpük üzerinde örtüyle koşarsın. Tıraş biter bozukları çıkarır verirsin, gönlünden ne koparsa bakışı gelir ustadan. Hair designer saçmalığıyla dünyayı verdiğin adamlar taşşağını yesin benim mahalle berberimin aq. Bayram öncesinde berber bomboşken arife gününde sıra bekleyen insandan içeri girememenin verdiği sıkıntıyı sevdik biz berberde. günlük hayatta yaptığımız boşvermenin sonunda gece 1'e kadar çalışan emektar berberin makas tutuşunu sevdik.

Hacı o berber koltuğunda bir şey var, sırrını çözemiyorum. Berber koltuğu > puf. Kuş gibi oluyorum oturduğumda :( aynada baktığım yüze küskünken tıraş sonunda kız istemeye gider gibi bir havaya bürünmek ne hoştur. Aynanın köşesinde ustanın sevdiceğinin fotoğrafı, altında müslüm babanın fotoğrafı, arapça dualar :( Ayrıca ich'in bile bilmediği futbolcu ayrıntılarını berberdeki şalvar altına terlik giymiş amcalardan öğrenirsiniz, acı sbt :(


Müdür saçlar açılmış :( dediğinde sinirlenmiyorum. Lan aynı kafaya her gün bakıyorum ben farkındayım işte söyleme ya.

Sanırım hiç bir berber ustası farkında değil, okuyan varsa lütfen duysun; abiler şu çükünüze sahip çıkın, yaslayıp durmayın bak huylanıyoruz. Bok var gibi olduğun yerde de kesmiyon zaten sağa sola çekip sürttürüyon, olmuyor bunlar. Koltuktan kalkınca müşterilerin titriyor olması soğuktan değil yaslamandan dolayı amına koyim yapmayın lan :(

5 yorum:

cihatakbel dedi ki...

berber çırağının hep fönlü apaçi saçları > murat boz'un designerli saçları sbt :S

chevyene dedi ki...

blendaks kutusuna konmuş dökme şampuan>hed end şoldırs

jose dedi ki...

berbere girip tüyo veren iddaa tutkunu genç > bilyonerde istikrarlı olarak milleti yatıran romantik bloggerlar :(

ohbebek dedi ki...

mahallenin berberine veledi bırakıp manifaturaya giden yenge > kadın berberine evladını sokan kokona

markraven dedi ki...

sen daha çok yazsana birader ya

Yorum Gönder